توصیه های برای بحران زدایی

 1-     شخصیت همسرتان هرچه باشد، شما هم نیاز به دوباره سنجی معتقدات خود در مورد زندگی دارید.این باورکه شما هم بی عیب و نقص نیستید، یک نوع آمادگی و انعطاف روحی ایجاد می کند که برای دستیابی به تفاهم ضرورت زیادی دارد.

 2-     مشکلات زندگی همه یک جور نیستند و از لحاظ موضوع ، عمق و پیچیدگی باهم فرق دارند. از این رو زمانی متناسب با هر کدام برای بحران زدایی مورد نیاز است. هرگز عجولانه و شتاب زده با مشکلات ژرف برخورد نکنید، بلکه اعتقاد داشته باشید که مشکلات به تدریج و به مرور زمان ، شکل می گیرند و برهمین اساس، به صورت تدریجی نیز باید حل شوند.

  3-     بحران ها و مشکلات زندگی ، محک لیاقت و شایستگی شما به شمار می روند. سعی کنید با عبور از این بحران ، لیاقت ، جدیت و توان خود را به اثبات رسانید .  

4-     اجازه ندهید حوادث و افراد ، شما را نابود کنند . روحیه ی خود را  دستخوش ناملایمات نکنید و قدرت خود را از دست ندهید. 

  5-     دوباره سنجی انتظارات و توقعات شما از همسرتان، در برخی موارد سبب کاهش بحران می شود؛ مثلاً می توانید از خود بپرسید این که من معتقدم " همسرم باید چنین و چنان می کرد."، این " بایدها" از کجا نشأت گرفته اند ؟ و چگونه بایدها به قوانین و مقررات زندگی تبدیل شده اند ؟این عمل درشناسایی خودتان و بررسی امکانات همسرتان و ارزیابی قدرت واکنش او به خواسته های شما ، سودمند است.  

 6- عموما هریک از زوجین با مطرح ساختن خاطرات دردناک گذشته و بیان کوتاهی ها و سهل انگاری های گذشته ، مشکل را پیچیده تر می کنند. درحالی که  ظاهر قضایای گذشته ربطی به مشکل امروز نداشته . و تنها تاثیری منفی در ذهن آنها می گذارد و روح خاطره ناخوشایند را دوباره در روحیه زندگی تکرار  میکند. "(خیلی وقت ها خوب است که کلا فراموش کردن را یادبگیریم .)این کیفیت که نوعی " واپس گرایی" در زندگی مشترک است ، احتمال موفقیت را در گفتگوها را از بین می برد.(راه حل : به خودتان بگین : امروز اینقدر سرم شلوغ است که وقت افسرده شدن ندارم اگر به رفع مشکلی می اندیشید پس با این کار راه حل  رو عقب نیاندازید که شما رو از  صحبت کردن واضح در مورد خاص و رفع اون دور میکنه . وقتی که گذاشته اید: الف. برای حالاست ب.فقط درموردهمین موضوع است واگر همسرتان به بیراهه رفت شما با آرامش به موضوع برگردیدج.با انرژی مثبت شما و نشان دهنده علاقه موجود در قلب شما به دیگری استد. با طی کردن روش صحیح  به روزها ی خوب و آرام وشاد  می توان رسید ) بهترین فرمول در این گونه موارد این است که هر یک از دیگری صادقانه بپرسد: " برای ازاین به بعد ، از من چه انتظاراتی دارید که من انجام دهم؟ " این پرسش ، پیوند مشکل امروز را با گذشته های دور به کنار می نهد و با طرح یک پرسش مشخص ، در پی پاسخ مشخصی بر می آید و در نهایت مشکل به شیوه ی معقولی حل خواهد شد.  

 7- برای رفع مشکل با هم  صحبت کنیناز او بخواهین که زمانی رو برای  صحبت کردن اخنصاص بده .در اون زمان هیچ عامل مزاحمی مثل تلفن و تلویزیون و بچه و... نباشه..هر دوی شماتنها کاری که انجام میدید صحبت با هم باشه. روبروی ایشون بنشینید ،بعد با آرامش واحترام ولی باجدیت انتظار و خواسته خودتون رو مطرح کنید.فراموش نکنید تنها در مورداین مساله صحبت کنید نه مساله دیگر و اگرهمسرتون هم مسائل دیگری رو پیش کشید شمادوباره به همین مساله برگردید.فراموش نکنید که در این میان از نقاط مثبت ایشون حرفبزنید و اینکههمسرو زندگیتون روچقدر دوست دارید(با حستون صداقت این حرف رو به او نشون بدین ) و اینکه میخواید همراه با ایشون برای زندگی بهتر صحبت کنید. از جایگاه بالاتر صحبت نکنین واز زحمت  ها و خوبیهاش تشکر کنین 

   8- هر وقت  در اثنای گفت و گو با همسرتان احساس کردید  که به حالت عصبی نزدیک می شوید ، از ادامه ی بحث خود داری نموده ، وبگین تو یک زمان مناسب در مورد این مو ضوع صحبت میکنین )پیامبر(ص) فرموده اند : وقتی خشمگین شدی ، خاموش باش( سند احمد ، سند بنی هاشم ، ح 2425) 

 9-  برای حوادثی که شاید هرگز روی ندهد، خودتان و همسرتان را آزار ندهید. به گناه نکرده همدیگر رو متهم نکنین.سرزنش و زبان تلخ را کنار بزارین .صحبت کردن در مورد خواسته تون رو به زمان خاصی که دو طرف تایین کردین بسپارین .سرزنش را به خواسته عاشقانه ودر صورت نیاز تزریق روحیه اعتماد به نفس تبدیل کنین و عطای لحن کنایه ای رو به کلام گویا وآرام و واضح ببخشید. بسیار ی از آنچه که ما بدست می آوریم تاثیر مثبت ادیشی ویا منفی بافی های ما خواهد بود 

 10- از کاه ، کوه نسازید و مسائل را بزرگ نکنید . بدانید که در زندگی افراد خوشبین ، کاه و کوه ، هر دو وجود دارد ولی در زندگی افراد بدبین ، فقط کوه وجود دارد. زیرا آنها از هر کاهی ، کوهی می سازند و در برابر آن اظهار عجز می کنند.    

/ 0 نظر / 15 بازدید